SUS plakat04 19Dubnová Studna připadající na první aprílový den přivítá filmaře ze Studia Velehrad, manželský pár Veroniku a Martina Müllerovy. Ti představí svůj filmový dokument „Květná zahrada rukama zahradníků“. Kromě komentované projekce svého dokumentu pohovoří i o své filmové práci.

Setkání u studny v březnu znělo Božím slovem z evangelia sv. Matouše (3,13–16; 4,1–25). Úryvky z Matoušova evangelia – křest Pána Ježíše Krista, vyvedení na poušť, povolání učedníků a jeho působení mezi lidmi – byly proloženy varhanní improvizací hlavního hosta březnové Studny, varhaníka Karla Martínka. Úryvky textů z Písma četla interpretka Martina Pavlíková v lodi katedrály sv. Václava a doprovodil je zvuk hlavních dómských varhan.

Poté následoval rozhovor s tímto varhaníkem olomouckého kostela sv. Mořice a pedagogem Konzervatoře Evangelické akademie Olomouc v sakristii katedrály. Hlavním tématem se staly zkušenosti s hudební improvizací: co jej přivedlo k této hudební „disciplíně“ a zdali také se toto umění improvizace snaží předávat svým studentům. Ne každý je k tomuto talentován, řekl Karel Martínek, ale není na škodu, když se student nějakým způsobem, aspoň trochu, o improvizaci pokusí, protože se učí vědomě naslouchat tónům, jejich seskupení a i takovýmto způsobem pronikat do hudby. Na otázku, co je pro něj očistnou lázní, kde nabírá síly, pak odpověděl, že každá mše svatá je pro něho posilující a životodárnou modlitbou, ze které čerpá do svého osobního a pracovního života. Což je ale v jeho případě značně propojeno a nedá se to od sebe odloučit.

Setkání s olomouckým varhaníkem, pedagogem, regenschorim farnosti sv. Mořice a dramaturgem Mezinárodního varhanního festivalu bylo pro všechny zúčastněné vskutku osvěžující lázní a povznášejícím zážitkem. Ten vyvrcholil výstupem k dómským varhanám, které si přítomní mohli prohlédnout zblízka s výkladem a ukázkami Karla Martínka. Ten na závěr zahrál skladbu…

Dubnová Studna nabídne občerstvení pro oko, a to filmový dokument, jak se kroměřížská Květná zahrada mění během čtyř ročních období a jak náročné je o ni pečovat. Potom bude možné hovořit s autory dokumentu nejen o tomto jejich konkrétním díle, ale i o jejich filmové práci a také o Studiu Velehrad, pod jehož hlavičkou tvoří.

Na dubnové Setkání u studny s názvem „Ráj na zemi“ v pondělí 1. dubna 2019 od 17.30 na Václavském nám. v Olomouci v sakristii katedrály za Centrum pro kulturu AO a dómskou farnost zve hlavní organizátorka Martina Pavlíková: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.kulturaslova.cz